A l l o g g i o

Okolí

Mumlavský vodopád

Mumlavský vodopád je necelých 10 metrů vysoký vodopád, který se nachází v Harrachovské kotlině na řece Mumlavě, asi 2 km od Harrachova, v ochranném pásmu Krkonošského národního parku. Z hydrologického hlediska se jedná o jeden z nejmohutnějších vodopádů v České republice a díky tomu je považován za jeden z nejkrásnějších a turisty nejvyhledávanějších vodopádů v Čechách.

Sklárna v Harrachově

druhá nejstarší sklárna v Čechách

Muzeum skla, minipivovar s restaurací a hotel s pivními lázněmi, to vše nabízí Harrachovská sklárna Novosad. Sklárna byla založena v roce 1722 a řadí se mezi ty nejstarší v Česku. Jejím unikátem je historická brusírna skla, poháněná transmisemi a vodní turbínou. Ručně foukané, broušené, ryté malovaného či jinak zdobeného sklo si můžete zakoupit v areálu sklárny.

Harrachovské rybníčky a naučná stezka Rybárna

Rybníčky se nachází v Anenském údolí na naučné stezce Rybárna. Založil je hrabě Harrach v roce 1873 za účelem chovu pstruhů, který byl provozován až do r. 1933, kdy rybárna vyhořela. Dnes z celé kaskády původních rybníčků zbyl jediný.
Hladiny harrachovských rybníků zdobí například květy leknínu bílého nebo stulíku žlutého. Občas vody rozčeří i užovka obojková, která zde loví různé druhy žab.

 

Na Sněžku z Harrachova

Hora Sněžka není pro výlet z Harrachova úplně nejsnadnější cíl.
A však ti, kdo se chtějí na Sněžku podívat a vynaložit při cestě co nejméně sil. Mohou využít sedačkovou lanovku, která vede z Polské Karpacze na Kopu, odkud je to na vrchol Sněžky už jen pouhých 1,5 km. Pro ty, kdo však chtějí po svých, se musí připravit na nějakých 30 km, a tak běžný turista zřejmě využije nabídku noclehu na jedné s horských chat. Přímo se nabízí Luční bouda, Výrovka nebo Martinova bouda. Zpátky do Harrachova nemusíte jít stejnou cestou, velice krásná cesta je z Míseček na Dvoračky, a to přes kotel. O něco lehčí trasa vede z již zmiňované Polské Karpacze, stezka je příjemná a vede okolo dvou ledovcových jezer!

Krakonošova snídaně – významná křižovatka Krkonoš

Krakonošova snídaně je významný turistický bod krkonošských hor. Odpočinkové místo leží v údolí řeky Mumlavy mezi Lysou horou a Voseckou boudou. V letní sezóně zde funguje informační srub správy KRNAP.
Křižovatka Krakonošova snídaně patří k legendárním místům Krkonoš. Jedná se o odpočinkové místo s lavičkami se stolem, poznávacími tabulemi a informačním srubem správy KRNAP, které zde funguje od června do září. Z Harrachova sem mohou pohodlně po asfaltce a podél říčky Mumlavy dojet i maminky s kočárky, vozíčkáři i cyklisté. Poetický název je odvozen od legendy, která praví, že než se vládce hor Krakonoš vydá na obchůzku celých Krkonoš, snídává právě tady.

Pramen Labe

Pramen naší nejvýznamnější české řeky Labe vyvěrá na Labské louce, sousedící v těsné blízkosti státní hranice s Polskem. Tento pramen v roce 1684 symbolicky vysvětil královéhradecký biskup Jan z Talemberka a tak se Labská louka stala definitivně českým územím.
Pančavský vodopád je nejvyšší vodopád v ČR, jeho celková výška je 148 metrů. Tok říčky Pančavy zde opouští Pančavskou louku a padá do Labského dolu. Přístup k vodopádu je po červené turistické značce mezi Labskou a Vrbatovou boudou.

Mohyla Hanče a Vrbaty

Mohyla byla postavena na Vrbatově výšině 1400 metrů nad mořem a nedaleko Vrbatovy boudy na památku lyžařů Bohumila Hanče a Václava Vrbaty, kteří nedaleko odtud zahynuli 24.3.1913 při lyžařském mistrovském závodě na 50 kilometrů. Od mohyly je krásný výhled na okolní panorama Krkonoš.